Pes a zmrzlina – to pravé letní ochlazení?

Pro nás není (skoro) nic lepšího, než když si v parném dni dáme vynikající ledovou zmrzlinu. Jak je to ale u pejsků? Může jim ve vedrech také ulevit?

Odpověď není zrovna jednoznačná - psí termoregulace funguje totiž tak, že ve chvíli, kdy se pejsek zmrzlinou ochladí, může následovat další a ještě horší pocit horka. Dobrý úmysl se tak může obrátit proti nám.  Základ tedy je, nic nepřehánět. 

 

Kopie návrhu Kopie návrhu I cant say I do without you!

Pozor na kupované zmrzliny

Pokud byste chtěli sáhnout po kupované zmrzlině a dát vašemu pejskovi třeba Míšu, nebo snad Ledňáčka, hned si ten nápad vyžeňte z hlavy. Největší úskalí kupovaných zmrzlin je hlavně v přidaných sladidlech a dalších chemických látkách, které mohou být pro psy toxické. 

Mezi velmi nebezpečná sladidla řadíme třeba xylitol. Nebezpečná, nebo minimálně nezdravá je i čokoláda, která se často nachází na polevě a také oblíbené oříšky. 

Domácí zmrzlina pro psa 

Svému pejskovi můžete udělat zmrzlinu domácí – studenou dobrotu. Je to rychlé, snadné a levné. Navíc můžete udělat jen menší porci, která mu nenaruší termoregulaci. A ještě přesně víte, co mu dáváte. 

Zmrzlinu však používejte jako zpestření, nebo jako náhradu klasických pamlsků. Rozhodně by jí pes neměl dostávat příliš, to by naopak mohlo uškodit. 

Na výrobu psí domácí zmrzliny budete potřebovat silikonovou formičku na muffiny, pro menší plemena postačí i tvořítko na led. 

Budete potřebovat přesně dvě suroviny :) 

  • 2 neochucené bílé jogurty (nebojte se sáhnout po těch s probiotiky, mohou pomoci zažívání) 
  • 1 zralý banán 

banan-jogurt

 

Rozmačkejte banán a smíchejte ho s bílým jogurtem. Směs přendejte do formiček a dejte zamrazit. Používejte střídmě a s mírou.

 

Přejeme vám krásné léto s vaším chlupatým mazlíčkem!