Jak správně a bez stresu převážet psa v autě?

Chcete mít parťáka, se kterým budete moci vyrazit i na výlety autem? Vyplatí se začít s tréninkem už od malého štěňátka.

V první řadě je ale nutné psa v autě správně zabezpečit. Jinak mu hrozí nebezpečí a vám poměrně velká pokuta. Řekneme si, jak na to.

Podle zákona a bezpečně

Český zákon upravuje podmínky cestování se psy relativně volně, nicméně při nedodržení vám hrozí pokuta v řádu tisíců korun. Tedy – podle silničního zákona č.361/2000 Sb., paragraf 5 máte při přepravě zvířat zajistit bezpečnost všech cestujících tak, aby zvíře neohrožovalo řidiče ani spolujezdce. Je nutné zajistit, že zvíře nebude moci zasahovat do řízení a v případě nárazu nedojde k jeho vymrštění do prostoru. Přesnou formu zajištění už zákon nedefinuje.

Vozíte psa na sedadle? 

Často v praxi vidíme psi na přední sedačce, na klíně spolujezdce nebo volně na zadních sedačkách. To je samozřejmě špatně a v případě nárazu to může mít fatální následky (podívejte se na crash testy na Youtube a už tak svého psa nikdy neposadíte).

Pes může cestovat na zadních sedačkách, nicméně je nutné ho zajistit pomocí speciálních postrojů. Ty vypadají jako kšíry, jsou zpevněné a pomocí popruhu je zapnete do běžného bezpečnostního pásu. Vyplatí se koukat, zda jsou tyto kšíry atestované. S kšíry může pes na sedačce pohodlně ležet a v případě prudkého brždění nebo nárazu mu nehrozí vymrštění do prostoru. Podobně fungují také nylonové sítě, které se umísťují mezi přední a zadní sedačky.

Nejbezpečnější způsob

Uvádí se, že podle testů nejbezpečnější variantou, je převážení psa ve speciální kleci v kufru auta. Toto řešení je nicméně finančně náročnější a rozhodně je nutné porovnat rozměry vašeho kufru a dané klece. Dražší klece mají speciální deformační zóny, které v případě nárazu do kufru psa chrání, takže před nákupem si tyto informace rozhodně zjistěte.

EVE_LE~1

Jak naučit psa cestovat v autě

U psů, kteří nejsou na cestovní autem zvyklí se můžete setkat se zvracením, třesem, neustálým olizováním a psychickou nepohodou. Cestovat s takovým mazlíčkem pak není vůbec žádný med. Naštěstí se tomu dá u většiny psů správným přístupem předcházet a není to žádný složitý proces.

Postupujte pomalu 

Zvíře si musí nejdříve na nový prostor zvyknout. Pokud tedy pozorujete, že je v autě nervózní, trénujte s ním nejdříve pobyt v novém prostředí. S autem zůstaňte stát, psa do něj umístěte a dávejte mu odměny, chvalte ho, mluvte klidným hlasem.

Až uvidíte zlepšení, zkuste si zajet na malou okružní jízdu. Dobrý nápad je s sebou vzít parťáka, který bude dávat na psa pozor a bude ho po dobu jízdy chválit. Vaše projížďky postupně prodlužujte a uvidíte, že si pejsek brzy zvykne.

Nepřichází zlepšení? 

Pokud by stres přetrvával, může se jednat o ojedinělý případ, kdy psovi skutečně jízda autem nedělá zdravotně dobře. V tom případě navštivte svého veterináře a situaci s ním zkonzultujte.

Přejeme vám i vašemu chlupatému miláčkovi
spoustu šťastně najetých kilometrů plných pohody!

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení