Jak správně a bez stresu převážet psa v autě?

Chcete mít parťáka, se kterým budete moci vyrazit i na výlety autem? Vyplatí se začít s tréninkem už od malého štěňátka.

V první řadě je ale nutné psa v autě správně zabezpečit. Jinak mu hrozí nebezpečí a vám poměrně velká pokuta. Řekneme si, jak na to.

Podle zákona a bezpečně

Český zákon upravuje podmínky cestování se psy relativně volně, nicméně při nedodržení vám hrozí pokuta v řádu tisíců korun. Tedy – podle silničního zákona č.361/2000 Sb., paragraf 5 máte při přepravě zvířat zajistit bezpečnost všech cestujících tak, aby zvíře neohrožovalo řidiče ani spolujezdce. Je nutné zajistit, že zvíře nebude moci zasahovat do řízení a v případě nárazu nedojde k jeho vymrštění do prostoru. Přesnou formu zajištění už zákon nedefinuje.

Vozíte psa na sedadle? 

Často v praxi vidíme psi na přední sedačce, na klíně spolujezdce nebo volně na zadních sedačkách. To je samozřejmě špatně a v případě nárazu to může mít fatální následky (podívejte se na crash testy na Youtube a už tak svého psa nikdy neposadíte).

Pes může cestovat na zadních sedačkách, nicméně je nutné ho zajistit pomocí speciálních postrojů. Ty vypadají jako kšíry, jsou zpevněné a pomocí popruhu je zapnete do běžného bezpečnostního pásu. Vyplatí se koukat, zda jsou tyto kšíry atestované. S kšíry může pes na sedačce pohodlně ležet a v případě prudkého brždění nebo nárazu mu nehrozí vymrštění do prostoru. Podobně fungují také nylonové sítě, které se umísťují mezi přední a zadní sedačky.

Nejbezpečnější způsob

Uvádí se, že podle testů nejbezpečnější variantou, je převážení psa ve speciální kleci v kufru auta. Toto řešení je nicméně finančně náročnější a rozhodně je nutné porovnat rozměry vašeho kufru a dané klece. Dražší klece mají speciální deformační zóny, které v případě nárazu do kufru psa chrání, takže před nákupem si tyto informace rozhodně zjistěte.

EVE_LE~1

Jak naučit psa cestovat v autě

U psů, kteří nejsou na cestovní autem zvyklí se můžete setkat se zvracením, třesem, neustálým olizováním a psychickou nepohodou. Cestovat s takovým mazlíčkem pak není vůbec žádný med. Naštěstí se tomu dá u většiny psů správným přístupem předcházet a není to žádný složitý proces.

Postupujte pomalu 

Zvíře si musí nejdříve na nový prostor zvyknout. Pokud tedy pozorujete, že je v autě nervózní, trénujte s ním nejdříve pobyt v novém prostředí. S autem zůstaňte stát, psa do něj umístěte a dávejte mu odměny, chvalte ho, mluvte klidným hlasem.

Až uvidíte zlepšení, zkuste si zajet na malou okružní jízdu. Dobrý nápad je s sebou vzít parťáka, který bude dávat na psa pozor a bude ho po dobu jízdy chválit. Vaše projížďky postupně prodlužujte a uvidíte, že si pejsek brzy zvykne.

Nepřichází zlepšení? 

Pokud by stres přetrvával, může se jednat o ojedinělý případ, kdy psovi skutečně jízda autem nedělá zdravotně dobře. V tom případě navštivte svého veterináře a situaci s ním zkonzultujte.

Přejeme vám i vašemu chlupatému miláčkovi
spoustu šťastně najetých kilometrů plných pohody!