6 užitečných povelů, které můžete naučit svého psa

Učení nových povelů může být nikdy nekončící zábava. Nejen, že si můžete vybrat nějaké triky, které se vám budou hodit (čtěte dál a rýma bude příště zábava!), ale pejska učení příjemně unaví a navíc mu bystří mozek. Přinášíme vám návod na několik užitečných povelů, které pejska můžete naučit v rámci naší Demeven výzvy.

 

Jak psa naučit “přines” 

Přines nebo aport je velmi užitečný povel. Nejvíc bude bavit pejsky, kteří milují míčky, ale za pár dní se vám to určitě podaří s každým. 

Právě na balonku budete tento povel trénovat. Obětujte jeden tenisák a vyřízněte do něj díru, do které vložíte pamlsek. Přesvědčte se, že pes vidí, jak pamlsek do tenisáku dáváte. 

Míček odhoďte kousek před sebe a povzbuzujte pejska, aby ho přinesl. Dejte si záležet na tom, aby bylo z vašeho hlasu znát, že si chcete hrát, nebojte se směrem k balonku utíkat, plácat se do stehen atd. 

Jakmile vám pes míček přinese, vyndejte z něj pamlsek a dejte mu ho. Zároveň ho pochvalte a cvičení opakujte. 

Až si tento povel natrénujete s míčkem, můžete přejít na další věci - můžete například pejska naučit, aby vám přinesl bačkory, noviny, nebo třeba svůj obojek či vodítko.

 

_CP_0773_1

Jak psa naučit přinést boty 

Velmi praktická dovednost, kterou se pejsci naučí poměrně rychle. Jak na to? 

Položte svou botu cca 20 cm od psa. Ukažte na ni a řekněte povel “přines botu”. Jakmile ji přinese, dejte psovi pamlsek. 

Po několika opakováních botu dejte do jiné místnosti a opět pošlete psa s pokynem “přines botu”. 

Až si pes povel s botou osvojí, opakujte cvičení od začátku, ale s jinou botou. Díky tomu pes zjistí, že boty bude vybírat podle čuchu - vždy tedy přinese vaší, ale možná občas každou z jiného páru :) 

Jak psa naučit povel “drž” 

“Drž” je skvělý povel, který se vám bude hodit třeba na focení. Vybavujete si ty fotky ze svatby, kdy pejsek v puse drží provázek s cedulkou “Just married”? Nebo valentýnské fotky s pejskem, který má v tlamičce růži? Za pár dní bude pózovat i ten váš. Jak na to? 

Každý pejsek má svou oblíbenou hračku a právě ta vám pomůže s nácvikem tohoto povelu. Vezměte oblíbenou hračku a hravě mu ji podejte. Řekněte pokyn “drž”. Hračku nechte v tlamě jen pár sekund, pak ji vezměte a odměňte pejska pamlskem. Postupně prodlužujte intervaly a hračku v tlamě nechávejte stále delší dobu.

Odměnu dávejte jen tehdy, když pejskovi hračku z tlamy vezmete, ne když ji sám pustí. Uvidíte, že za pár dní tento trik pochopí. 

 

Kopie návrhu Bez názvu-4

 

Jak naučit psa, aby vám přinesl kapesník 

Pokud už váš mazlík zvládne “přines” a “drž”, poradíme vám trik, který oceníte až přijde období rýmiček. Pejsky totiž můžete naučit přinést kapesník! 

Budete na to potřebovat jednorázové kapesníky v krabici, které budou pevně upevněné na stole nebo na zemi (krabici můžete třeba podlepit lepicí páskou).

Povytaženým kapesníkem hravě zahýbejte a řekněte psovi povel “drž”. 

Potom odstupte a zkuste předstírat kýchnutí, v zápětí řekněte povel “přines”. Cestou psa povzbuzujte, aby věděl, že dělá správně. Jakmile vám kapesník přinese, vyměňte ho za pamlsek, nebo použijte povel “pusť”. 

Až si pejsek osvojí základy, zkuste krabici dávat na různá místa a vy se také přemisťujte. Postupně se snažte odbourat povel přines a snažte se, aby si pes zvykal jen na kýchnutí. 

 

Jak na povel “pusť”

Povel “pusť” se učí poměrně snadno, nicméně vyžaduje dost trpělivosti. Cílem je, aby pejsek cokoli, co má v puse na povel okamžitě pustil. 

Pokud tedy pes drží hračku, ukažte na zem a řekněte povel “pust”. Nehýbejte se a opakujte povel do té doby, dokud pes hračku nepustí. Můžete to trvat i několik minut. Potom ho odměňte pamlskem. 

 

Jak psa naučit uklízet své hračky 

Kdo by doma nechtěl mít čistotného psa, který si po hraní všechno zase uklidí? Jde to naučit! 

Po pokoji rozmístěte hračky a dejte psovi povel “přines”. Jakmile hračku přinese, odměňte ho pamlskem. Ten ale držte kousek nad otevřenou krabicí nebo boxem na hračky. Jakmile pejsek otevře tlamu, aby si pamlsek vzal, hračka mu spadne přímo do krabice. Pochvalte ho! 

Jakmile se to naučí, stoupněte si za krabici, pamlsek ale neukazujte. Až pes hračku přinese, ukažte na krabici a použijte povel “pust”. Nejprve odměňujte každou hračku v krabici, později dávejte pamlsek až za několik hraček. 

Přejeme vám, abyste si s pejskem  při výcviku užili spoustu zábavy!