Obojek nebo postroj?

Obojek nebo postroj - co je pro vašeho pejska vhodnější?

 

Ať už si domů vezete malé štěňátko, nebo už pejska máte, je důležité vybrat správný obojek či postroj. Každý z nich má své výhody a nevýhody a hodí se pro různé typy psů. Připravili jsme pro vás malého průvodce, který vám výběr usnadní. Teď už budete vědět, jaké řešení je pro vás a vašeho miláčka to pravé.

Výhody obojků 

 

Obojky jsou u nás stále běžnější, proto začneme s nimi.

 Pokud jste si právě pořídili malé štěňátko, obojek je rozhodně tou pravou volbou. Skvěle vám poslouží na základní výcvik, pes je díky němu dobře ovladatelný. S jeho pomocí se naučí od malička chodit na vodítku bez tahání, stejně jako ovládat základní pokyny (například chůzi u nohy). U mnoha cvičitelů je obojek tou nejdoporučovanější výcvikovou pomůckou, nicméně je nutné upozornit, že tahání a škubání za obojek může mít pro psa nepříjemné zdravotní následky. Doporučujeme na toto téma konzultaci se zkušeným psovodem.

 Obojek je také levnější než postroje, takže si i při omezeném rozpočtu můžete dovolit třeba i více kusů.

 

435C5642

 

 

Další výhodou je, že obojek nasadíte rychlostí blesku. Zvládnete to i u neposedných štěňátek. Stejné je to se sundáváním. Klik a je to. Pokud pejsek žije uvnitř, doporučujeme obojek doma sundávat – je to nejen kvůli zachování jeho životnosti, tak kvůli pohodlí pejska. Ale pozor – neplatí to u psů, kteří žijí na zahradě a je riziko, že utečou. Ti by měli mít obojek vždy nasazen a opatřen identifikační známkou s kontaktem.

 A jak je to s šířkou obojku?

Zeptali jsme se Lucie Dráždilové, majitelky Demeven – „V současnosti je rozšířená móda kupovat co nejširší obojky. Určitě proti tomu nic nemám, jen to nesmí být na úkor toho, že by spona byla na krk psa nepřiměřeně těžká a příliš robustní. Obojek včetně spony musí na krk hezky sednout a spona by neměla na okrajích odstávat.
Když je třeba vybrat široký obojek pro psa, který má hodně drobný krk, pak se to řeší polostahovací variantou obojku – typ martingale. Tuto variantu využívají například majitelé chrtů.“

 

435C6201

 

Výhody postroje

 

Postroje, neboli kšíry jsou oblíbené zejména díky jejich šetrnosti ke zdraví psa. Pokud totiž váš pejsek na vodítku táhne a dusí se, rozkládá se tato síla na větší plochu, což je mnohem přívětivější pro krční páteř i obratle.

Využijete je také při sportovních aktivitách, nebo jízdě autem.

V ostatních případech se můžete rozhodnout dle vlastních preferencí, zda vám bude lépe vyhovovat obojek nebo postroj.

 

435C3226(1)

 

U psích postrojů si můžete vybrat z několika druhů. Mezi nejběžnější patří klasické kšíry s vrchním zapínáním.

Čím dál oblíbenější jsou také tzv. norské postroje. Ty mají zapínání na spodní straně a díky své konstrukci ulevují od tlaku na krk psa. Ocení to zejména peskaři, jejichž psi mají sklony k táhnutí na vodítku. Norský postroj má jednoduché zapínání na boční straně a nasadíte ho velmi snadno. Není ani třeba provlékat psovi nohy, jak je tomu u klasických kšírů. Norské postroje lépe sedí a nemají tendenci se přetáčet.

Při večerním venčení oceníte reflexní prvky, které jsou díky větší pokryté ploše lépe viditelné a tím samozřejmě bezpečnější. 

Vzor Svatba Banner Úvodka na Facebook-2

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

❓ Mám štěně a chci sadu, která mu vydrží do dospělosti.

 Pokud chcete obojek používat pro štěňátko od samého začátku, tedy od 2 – 3 měsíců, tak vám do dospělosti zkrátka nevydrží.

Pejsek vždy potřebuje velikost odpovídající jeho věku. Pokud štěňátku koupíte obojek moc velký, může se vám z něj snadno vyvléknout, navíc na něj bude spona příliš těžká a z toho důvodu bude nepřiměřeně zatěžovat krční páteř.

 Pokud si chcete pořídit set obojku a vodítka a zároveň ušetřit, objednejte zkrátka jeden štěněčí obojek a později přiobjednejte větší ve stejném vzoru. Vodítko tak můžete mít jen jedno – tedy za předpokladu, že štěně důsledně povedete k tomu, že se do vodítka nekouše

 

❓ Mám štěně a chci pro něj norský postroj:

 

S norským postrojem doporučujeme počkat do dospělosti. Šije se na míru a ze tří rozměrů je regulovatelný pouze jeden (pro případ, že by pes například výrazněji zhubl a podobně).

 

Pro psy ve vývoji, kteří stále rostou, je vhodnější zvolit osmičkový typ, který má mnohem širší možnost regulace velikosti.

 

_CP_0935

  

Vyberte si správně

Obojky i postroje si na Demeven můžete vybrat v různých rozměrech a barevných vzorech tak, aby vašemu psímu miláčkovi perfektně padly. Každý z nich pro vás ušijeme na míru.

A nezapomeňte si také objednat identifikační známku s telefonním číslem. Pokud by se váš pejsek zaběhnul, umožní nálezci okamžitý a nejrychlejší kontakt.

Věříme, že jsme vám s výběrem poradili a váš pejsek bude ten nejspokojenější mazlíček – packu na to!