Obojek nebo postroj?

Obojek nebo postroj - co je pro vašeho pejska vhodnější?

 

Ať už si domů vezete malé štěňátko, nebo už pejska máte, je důležité vybrat správný obojek či postroj. Každý z nich má své výhody a nevýhody a hodí se pro různé typy psů. Připravili jsme pro vás malého průvodce, který vám výběr usnadní. Teď už budete vědět, jaké řešení je pro vás a vašeho miláčka to pravé.

Výhody obojků 

 

Obojky jsou u nás stále běžnější, proto začneme s nimi.

 Pokud jste si právě pořídili malé štěňátko, obojek je rozhodně tou pravou volbou. Skvěle vám poslouží na základní výcvik, pes je díky němu dobře ovladatelný. S jeho pomocí se naučí od malička chodit na vodítku bez tahání, stejně jako ovládat základní pokyny (například chůzi u nohy). U mnoha cvičitelů je obojek tou nejdoporučovanější výcvikovou pomůckou, nicméně je nutné upozornit, že tahání a škubání za obojek může mít pro psa nepříjemné zdravotní následky. Doporučujeme na toto téma konzultaci se zkušeným psovodem.

 Obojek je také levnější než postroje, takže si i při omezeném rozpočtu můžete dovolit třeba i více kusů.

 

435C5642

 

 

Další výhodou je, že obojek nasadíte rychlostí blesku. Zvládnete to i u neposedných štěňátek. Stejné je to se sundáváním. Klik a je to. Pokud pejsek žije uvnitř, doporučujeme obojek doma sundávat – je to nejen kvůli zachování jeho životnosti, tak kvůli pohodlí pejska. Ale pozor – neplatí to u psů, kteří žijí na zahradě a je riziko, že utečou. Ti by měli mít obojek vždy nasazen a opatřen identifikační známkou s kontaktem.

 A jak je to s šířkou obojku?

Zeptali jsme se Lucie Dráždilové, majitelky Demeven – „V současnosti je rozšířená móda kupovat co nejširší obojky. Určitě proti tomu nic nemám, jen to nesmí být na úkor toho, že by spona byla na krk psa nepřiměřeně těžká a příliš robustní. Obojek včetně spony musí na krk hezky sednout a spona by neměla na okrajích odstávat.
Když je třeba vybrat široký obojek pro psa, který má hodně drobný krk, pak se to řeší polostahovací variantou obojku – typ martingale. Tuto variantu využívají například majitelé chrtů.“

 

435C6201

 

Výhody postroje

 

Postroje, neboli kšíry jsou oblíbené zejména díky jejich šetrnosti ke zdraví psa. Pokud totiž váš pejsek na vodítku táhne a dusí se, rozkládá se tato síla na větší plochu, což je mnohem přívětivější pro krční páteř i obratle.

Využijete je také při sportovních aktivitách, nebo jízdě autem.

V ostatních případech se můžete rozhodnout dle vlastních preferencí, zda vám bude lépe vyhovovat obojek nebo postroj.

 

435C3226(1)

 

U psích postrojů si můžete vybrat z několika druhů. Mezi nejběžnější patří klasické kšíry s vrchním zapínáním.

Čím dál oblíbenější jsou také tzv. norské postroje. Ty mají zapínání na spodní straně a díky své konstrukci ulevují od tlaku na krk psa. Ocení to zejména peskaři, jejichž psi mají sklony k táhnutí na vodítku. Norský postroj má jednoduché zapínání na boční straně a nasadíte ho velmi snadno. Není ani třeba provlékat psovi nohy, jak je tomu u klasických kšírů. Norské postroje lépe sedí a nemají tendenci se přetáčet.

Při večerním venčení oceníte reflexní prvky, které jsou díky větší pokryté ploše lépe viditelné a tím samozřejmě bezpečnější. 

Vzor Svatba Banner Úvodka na Facebook-2

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

❓ Mám štěně a chci sadu, která mu vydrží do dospělosti.

 Pokud chcete obojek používat pro štěňátko od samého začátku, tedy od 2 – 3 měsíců, tak vám do dospělosti zkrátka nevydrží.

Pejsek vždy potřebuje velikost odpovídající jeho věku. Pokud štěňátku koupíte obojek moc velký, může se vám z něj snadno vyvléknout, navíc na něj bude spona příliš těžká a z toho důvodu bude nepřiměřeně zatěžovat krční páteř.

 Pokud si chcete pořídit set obojku a vodítka a zároveň ušetřit, objednejte zkrátka jeden štěněčí obojek a později přiobjednejte větší ve stejném vzoru. Vodítko tak můžete mít jen jedno – tedy za předpokladu, že štěně důsledně povedete k tomu, že se do vodítka nekouše

 

❓ Mám štěně a chci pro něj norský postroj:

 

S norským postrojem doporučujeme počkat do dospělosti. Šije se na míru a ze tří rozměrů je regulovatelný pouze jeden (pro případ, že by pes například výrazněji zhubl a podobně).

 

Pro psy ve vývoji, kteří stále rostou, je vhodnější zvolit osmičkový typ, který má mnohem širší možnost regulace velikosti.

 

_CP_0935

  

Vyberte si správně

Obojky i postroje si na Demeven můžete vybrat v různých rozměrech a barevných vzorech tak, aby vašemu psímu miláčkovi perfektně padly. Každý z nich pro vás ušijeme na míru.

A nezapomeňte si také objednat identifikační známku s telefonním číslem. Pokud by se váš pejsek zaběhnul, umožní nálezci okamžitý a nejrychlejší kontakt.

Věříme, že jsme vám s výběrem poradili a váš pejsek bude ten nejspokojenější mazlíček – packu na to! 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení