Jak na klíšťata - přírodně

Malý velký nepřítel - klíšťata a jak se proti nim bránit ll.

 

V prvním dílu obrany proti útokům klíšťat jsme si něco řekli o veterinárních přípravcích, dnes se zaměříme na alternativní způsoby, které jsou dnes čím dál více vyhledávaným tématem. Přírodní repelenty jsou levné, bezpečné a mnohdy se dají vyrobit doma. Jsou tedy skvělou alternativou k chemickým produktům, které nemusejí každému psovi sedět, mohou způsobovat alergie a některé lezou poměrně dost do peněz.

 

 1) PIVOVARSKÉ KVASNICE

Pivovarské kvasnice jsou docela známou a oblíbenou metodou. Jedná se o doplněk stravy, který má, mimo jiné, repelentní účinek - díky kvasnicím pes klíšťatům smrdí a tím je odpuzuje. Kvasnice jsou relativně spolehlivou cestou v boji proti klíšťatům. I cena je v tomto případě příznivá, sehnat se dají v rozmezí 160-300,-. Aplikace je snadná, přidávají se do krmné dávky. Zakoupit je můžete v různých podobách volně na internetu jako je například Pangamin od PetVet.

 

2) DOMÁCÍ ROZTOKY A TINKTURY

Za zmínku stojí také různé roztoky a vodičky, které si můžete snadno udělat doma. Na internetu najdete spousty receptů, většina je nízkonákladová, můžete tak zkoušet různé kombinace a najít, co vašemu psovi vyhovuje a funguje nejlépe. Já tu mám pro vás na ukázku pár receptů z pejskařských diskuzí.

 Vzor Svatba Banner Úvodka na Facebook-2

  Rozmarýnový repelent

Tento repelent je vhodný i pro citlivější psy a také pro březí a kojící feny.

Složení: 1 sáček rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1l vody

Postup: 1l vody přivedeme do varu, poté odstavíme a přidáme rozmarýn, který louhujeme do vychladnutí. Jakmile je rozmarýn vylouhován a  tekutina je vychladlá, přefiltrujeme a poté přidáme 1 lžíci bílého vinného octa.

Použití: Roztok dáme do nějakého prázdného rozprašovače. Před vycházkou psa postříkáme. Uchováváme v lednici.

 

kliste4

 

► Bylinkový repelent

Složení: Šalvěj, limetka, Alpa, levandule, tymián

Postup: Nejdříve naložme levanduli a tymián do Alpy, cca na týden. Ze šalvěje, šťávy z limetky a limetkové kůry (použijeme jen zelenou část) uvaříme silný vývar. Vývar poté smícháme s Alpou, ve které jsme měli naloženou tu levanduli s tymiánem. Smícháme v poměru 1:1.

Použití: Stříkáme na nohy, ocas a za uši. Na každou oblast jedno stříknutí.

 kliste5

 


►Citrusová bomba

Tento repelent patří mezi ty velmi účinné.

Složení: Citrusy všeho druhu (citrony, limetky, grepy, atd.), voda

Postup: Citrusové plody nakrájíme na plátky a vložíme do vařící vody. Nejprve plátky na silném plameni povaříme asi minutku, poté plamen stáhneme na minimum a necháme vařit zhruba hodinu. Nakonec citrusy z vody vyndáme. Tekutinu používáme jako repelent, kterým psa stříkáme.


kliste6

 

3) OLEJÍČKY

Poměrně dobrým pomocníkem mohou být také různé olejíčky. Oblibu si získal například levandulový olejíček, který se dá koupit okolo 150,- za lahvičku. Stačí vmasírovat kapičku do každého čípku v uchu. Pes bude bez klíšťat a k tomu krásně voňavý.


kliste7

 

4) KUPOVANÉ REPELENTY

Repelenty a odpuzující postřiky si nemusíte nutně vyrábět doma, pokud se vám do toho nechce. Na trhu je k mání nespočet produktů (například Přírodní repelent Incognito či Bug Shooter), stačí si jen vybrat.

Přírodní repelenty lze využít nejen proti klíšťatům, ale i proti jiným druhům hmyzu jako jsou komáři, mouchy, blechy, atp. Jejich výhodou je tedy poměrně všestranné využití. Další nespornou výhodou je absence chemických látek a díky tomu i minimální šance na nějaké alergické reakce či jiné zdravotní komplikace, které by produkt mohl způsobit. Nevýhodou může být, že je s nimi trochu více práce a možná chvíli potrvá, než najdete tu ideální volbu. Myslím ale, že minimálně za zkoušku to určitě stojí. Chemie je všude kolem nás víc než dost, není tedy od věci se jí vyhýbat, když to jen trochu lze.

 

chano-podpis-blog3

 

Uložit

Uložit