Základní výbava pro štěně

Pořízení čtyřnohého parťáka je významný krok, který je potřeba opravdu pečlivě zvážit. Je třeba mít jasno v tom, jaké plemeno a odkud chcete brát, jak to celé budete fungovat s prací či studiem a další faktory. Doporučuji se také zamyslet nad tím, co vše je třeba koupit, než si přinesete štěně domů. O tom, jak moc rozsáhlá bude vaše výbava pro štěně, rozhodujete vy. Vaše možnosti, přání a rozpočet. Ne všechny věci samozřejmě člověk nutně potřebuje a využije.

 

vybavaprostene

 

JAK BY MĚLA VYPADAT ZÁKLADNÍ VÝBAVA PRO ŠTĚNĚ

OBOJEK
Jednou z věcí, která by měla v základní výbavě pro štěně být, je obojek. Do začátku je dobré koupit klasický obojek, který je nastavitelný, přizpůsobí se tak tomu, jak štěně poroste a nebudete muset co chvíli shánět nový. V dnešní době je i na výběr ze všemožných barev, vzorů. Jsou obojky s mašličkami, s šátky, apod. Stačí si jen vybrat (i když to není někdy zrovna lehké :).


Sáhnout můžete také po postroji, ale ze své zkušenosti doporučuji pro první měsíce spíš obojek. Jednak je o něco levnější (přeji jen štěňata neustále něco ničí) a také bohatě stačí. Postroj doporučuji nechat ušít na míru, až pes vyroste.

 

_CP_0931

 

 

VODÍTKO
Nedílnou součástí obojku je samozřejmě vodítko. Štěňata jsou malí neposedové a zpočátku zrovna dvakrát neposlouchají. Znáte to, venku je zkrátka vše zajímavější než páníček. Zároveň je vhodné učit psa chůzi na vodítku a chůzi u nohy již od mala. Délku vodítka vybírejte podle své výšky a podle výšky psa. Ať není ani příliš dlouhé ani příliš krátké. Vybírat můžete z různých typů vodítek, od klasického, přes přepínací až po navíjecí či jiné speciality.

_CP_0773

 

ZNÁMKA
Psí známka s důležitými údaji jako je například vaše telefonní číslo, může být velkým pomocníkem zejména v případech, kdy se vám štěně někde zatoulá, zaběhne nebo ztratí.


Bezpečností prvky a věci s důležitými údaji nepodceňujte. I sebeposlušnější pes se může ztratit, u štěňat to platí dvojnásob, jelikož ty malé kuličky chvíli neposedí. Kontaktní údaje na psovi celou situaci mnohdy výrazně usnadní.

_CP_0647

 

HRAČKA
Štěňata jsou velice hravá a hračky jsou takřka nezbytností. Je dobré mít od každého něco, dokud nezjistíte, s čím si váš pes nejvíce hraje, pak už se můžete soustředit jen na ten určitý typ hraček. Vhodné je mít nějaké přetahovadlo, které je jednak super při výměně štěněcích zoubků, ale také je to hračka, se kterou si hrajete společně se psem a prohlubujete tak váš vztah. Také doporučuji nějakého plyšáka, kterého může štěně žužlat a různě si s ním vyhrát samo. Neztratí se ani míček či jiná aportovací hračka, se kterou si můžete hrát venku.

 

Do přetahovadla v balíčku od Demeven můžete navíc dát pamlsky pro ještě větší zábavu při hře. Zároveň tím rozvíjíte dovednosti psa.

_CP_0595

 

PAMLSKY
Láska prochází žaludkem a jinak tomu není ani v případě psů. Pamlsky jsou výborným pomocníkem při výcviku. Je dobré vybrat opravdu kvalitní dobroty a nekrmit zvíře tím, co pro něj není vhodné. Výběr pamlsků nepodceňujte.


Ač je to jen doplňkové krmivo, je dobré dbát na kvalitu. Někdy se ani nestačím divit, kolik jich moje holky v zápalu výcviku sní :D.

 

Všechny tyto věci najdete v balíčku Výbava pro štěně od Demeven. Nemusíte tak obíhat vícero obchodů, popřípadě sjíždět eshopy a vše koupíte pěkně pohromadě. Dostupné jsou hned dvě varianty štěněcího balíčku – jedna s obojkem a druhá se šátkem. Můžete si také vybrat ze šesti designů obojku, ke kterému je i ladící vodítko.

_CP_0862

zakladni_vybava_pro_stene_co_poridit_za_hracka_obojek_voditko_znamka_satek_kvalitni_pamlsky_demeven_modry_darek_co_koupit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CO JEŠTĚ K ZÁKLADNÍ VÝBAVĚ PŘIKOUPIT?

MISKY
Pes musí z něčeho jíst a pít, je tedy dobré pořídit i dvě misky. Sehnat se dají i protihltací misky, pokud zjistíte, že vás chlupáč nemá klapku a je schopný svoji porci slupnout během pár chvil. Velikost je třeba vybrat úměrně velikosti psa.


Nejvíce se mi osvědčily misky keramické. Jsou těžké, takže je pes nepřevrátí a vydrží nejdéle. Nedělá se u nich vodní kámen jako například u nerezových misek a lépe se čistí než misky z ostatních materiálů.

misky

 


PELECH
Stejně jako vy i váš čtyřnožec má rád pohodlí. Pokud se bojíte koupě dražšího pelechu pro štěně, protože přeci jen nevíte, zda z něj pes neudělá během pár dní hromádku cuchance, zkuste prckovi dát nejprve jen nějakou deku nebo starý polštář a až budete mít jasno, že zrovna vaše zvíře není ničitel, můžete vesele investovat do pořádného pelechu.

pelech

 


NÁHUBEK
Náhubek není nezbytnou součástí výbavy pro štěně, nicméně pokud bydlíte ve městě či se psem plánujete cestovat hromadnou dopravou, bez košíku to nepůjde a je dobré, když si štěně bude na náhubek zvykat již od mala. Je dobré jít do prodejny i se psem a vyzkoušet, který náhubek mu nejvíc sedne.

kosik

 

 

PÉČE O SRST
Péče o srst se týká spíše dlouhosrstých plemen. U nich se pravidelnému kartáčování nevyhnete. Je tedy dobré pořídit nějaký kartáč a pomalu štěně zvykat na tento vyčesávací rituál. K péči o srst patří také koupání. Štěně by se nemělo často koupat a ve většině případů, kdy je třeba ho umýt, stačí obyčejná voda. Nicméně i tak se může stát, že se vám někde vyválí či ušpiní tak, že bude třeba sáhnout po nějakém tom šamponu.

koupel

 

 

LITERATURA
Člověk se učí pořád a něco si o psech přečíst je potřeba. Na trhu najdete snad vše. Knihy o štěňatech a jejich výchově, knihy věnované určitým plemenům, různé příručky, kuchařky pro psy apod. Já zde uvedu například Výchovu štěněte od Esther Verhoef-Verhallen, kde najdete různé rady a tipy. Super kniha je Jak trénovat nemožného psa od Jane Killionové, která je velice oblíbená a doporučovaná. Je velmi hezky psaná, vše je dobře vysvětleno. Za povšimnutí stojí také Harmonický život se psem od autorů Piero M. Biamchi a Marisa Vestita, která je, mimo jiné, věnována také výběru vhodné psa.

lit