Jak pečovat o psa v zimě

Zima může být pro psí mazlíčky poměrně náročným obdobím. Poradíme vám, jak se o pejska správně starat a na co si dát v zimních měsících pozor. Na všechny důležité otázky jsme se zeptali veterinářky Petronely Síbové z veterinární kliniky Modřany.   

Hypotermie  

Největším zdravotním rizikem je v zimě takzvaná hypotermie, tedy pokles tělesné teploty pod 35°C. Tato situace může nastat, když je pes příliš dlouho v chladu, namočí se při nízkých teplotách, případně když je pes už příliš starý či drobný a zimu dobře nesnáší. V mírnějších případech se pes začne klepat a jeho uši a nohy budou velmi studené. S klesající teplotou tuhnou psovi svaly, jeho dech a srdeční tep se zpomaluje a pes přestává reagovat. Tento stav může být pro životně nebezpečný, zejména pokud tělesná teplota psa klesne pod 28°C.. Právě proto je tak důležité rozpoznat, kdy je psovi zima. Napovědět vám může kňučení, třes, náhlý nezájem. Pokud tyto příznaky pozorujete, rychle vezměte svého pejska do tepla. Doporučuje se psa zabalit do deky, využít ventilátory s teplým vzduchem případně fén. Nicméně u těchto pomůcek je třeba dát velký pozor. 

Péče o psí packy v zimě  

Stejně jako nám se v zimě mohou tvořit praskliny na kůži, i pejsky mohou potrápit popraskané packy. Pokud má váš pes na packách delší chlupy, odstřihněte ty mezi prsty, kde by se mohla začít tvořit vrstva ledu nebo nabalovat „sněhové koule.“

Solení chodníku pro psa také nepřináší nic dobrého. Na packách ho sůl může pálit, proto je pod vlažnou vodou umyjte, jakmile přijdete z procházky domů. Sůl je pro psy jedovatá a pokud byste to neudělali, pravděpodobně si začnou packy olizovat od soli sami, což může vést k dalším problémům.

A jak tlapky dál ošetřit? Na to jsme se zeptali veterinářky Síbové.

 „Mazání tlapek v zimě je určitě vhodné. Chrání tlapky před solí a také před mrazem, který může více vysušovat. Nejlepší je používat přípravky, které jsou k tomuto účelu určené, na trhu je k dostání spousta výrobků od různých firem.“

Pozor na sníženou viditelnost

Zimní dny jsou poměrně krátké a pokud máte běžnou pracovní dobu, určitě také znáte ranní i večerní venčení za tmy. Myslete na bezpečí svého pejska a vybavte se reflexními prvky.

Pořídit si můžete klasický svíticí obojek, který nasadíte ke svému běžnému obojku. Nabíjí se obvykle přes USB port a zvládá blikat i svítit. 

Dalším praktickým řešením jsou svíticí postroje,které seženete i na Demeven. Přední a vrchní část postroje je pošitá odrazkou a navíc je do ní všité svíticí optické vlákno, které zajistí perfektní viditelnost psa i v úplné tmě. Na rozdíl od obojku postroj zvýrazňuje větší plochu, což přispívá ke zvýšené bezpečnosti. I tyto postroje se nabíjejí přes USB port a poradí si s režimem blikání nebo stálého svícení. Záleží už na vás, zda preferujete obojky či postroje.

Pořiďte lososový olej

Rybí olej, který obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny napomáhá stavu pokožky, srsti i pacek, takže případné poškození ze zimy dokáže odvrátit, nebo alespoň zmírnit.

Mimo jiné může být prospěšný pro starší psy, kteří trpí artrózou.

Kabátky, svetříky, oblečky

Na ulicích často chodí pejsci ve všelijakých oblečcích. Zeptali jsme se, kdy je tento obleček nutný, pokud máme „panelákového“ psa.

„Pokud je pejsek v dobré kondici a má venku přiměřenou pohybovou aktivitu, tak oblečky paušálně nedoporučujeme. Jiné je to u pejsků, kteří už mají nějaký zdravotní problém. Třeba opakované bolesti zad, záněty močových cest a tak dále. Tady je určitě namístě obleček pořídit,“upřesňuje svou zkušenost Petronela Síbová.

Nezapomínejte na čerstvou vodu

Časté měnění vody v létě je samozřejmost, ale občas zapomínáme, že hydratace v zimě je zrovna tak důležitá. Ujistěte se, že má váš mazlíček neustále zajištěný přístup k čerstvé vodě, a to i v noci.

Pokud přebývá venku, kontrolujte, zda voda není zamrzlá.

Pes v boudě

Pokud váš pes přespává venku i v zimě, pořiďte mu alespoň zateplenou boudu. Vítr v kombinaci s mrznoucími teplotami může být pro psy nejen nepříjemný, ale i nebezpečný.

Jak radí veterinářka, bouda by neměla být příliš velká, aby si ji pejsek dokázal vyhřát. Může se zateplit polystyrénem a na podlahu dát koberec či deku. 

Na závěr vám popřejeme krásné prožití zimy s vaším psím miláčkem. Už brzy si řekneme, jak s pejskem přežít silvestrovské oslavy ve zdraví!

 

Článek pro vás napsala: Tereza Cerhová 

 

Za zodpovězení otázek děkujeme Petronele Síbové z veterinární kliniky v Modřanech.